Tasarımınız Ne Kadar SEO Uyumlu ?

Sitelerinizi güzel bir şekilde sunmak, içinizi ısıtacak tasarımla ziyaretçilerinize içeriklerinizi sunmak isterseniz; fakat bir başka konu varki o da sitenzi sunarken seoyu da unutmamaktır. SEO her site için önemlidir. Çünkü siteler Google da en üstte yer almak ister. Sizde daha çok ziyaretçi daha çok popülerlik kazanmak isteyeceksinizdir. İşte bunun için tasarımın katkısı oldukça fazla diyebilirim.

Peki tasarım seo için ne kadar önemlidir derseniz, şu şekilde açıklayayım. Örneğin bir arabanız var. Arabanızın oldukça sağlam bir motoru var. Mekanik aksamı süper, yol tutuşu süper, konforu süper ama dışında çizikler, solmuş boya, kapısı eğik,  farları kırık bir araba hayal edin. Bu arabayı siz ilk gördüğünüzde aaa ne kadar kötü bir araba dersiniz muhtemelen. Ve buna bineceğime şu arabaya binerim ya da satın alırım dersiniz. Burada siz o aracı binmeden direk bir izlenimle karar verdiniz. Tabi  bazıları aracı binip test edecek ve mekanik aksamını beğenecektir. Lakin aracın dış kısmı  kötü olması belki onu almaktan vazgeçmenize yetebilir.

İşte bu örnekte anlatılan aslında websiteler için de geçerli. Sitenizde muhteşem yazılar yazıyorsunuz, seo çalışmalarını (iç linkleme-dış linkleme vs.) sorunsuz yapılmış. Gerekli reklam, tanıtım yazıları verilmiş ama siteye girdiğinizde her yerden fırlayan bannerler, daha yeni site olmasıan rağmen reklam alanları  yanar döner şekilde, yazı kısmı çok dar ve okunması zor yazı fontu, karşında kocaman bir yan menü, tasarım ise oradan buradan alınmış ya da herkesin kullandığı bir tasarım, kodlamasında valid bir bölge yok. Peki sizce ziyaretçi burada kalma süresi sizce çok olur mu?

Ziyaretçi işini gördüğü bir siteyi, aradığını eliyle koymuş bir siteyi beğenir. Yazılarınızı rahat okuyabiliyorsa, gözünü yormuyorsa, sitede bir şey okurken orada yer alan popüler yazı ya da benzer yazı dikkati çekebiliyorsa, siteye ilk girdiğinde tasarımın farkını anlayabiliyor ve bir güven doğuyorsa o sitede  sürekli gezmesi zor değildir. Eee google ziyaret süresi fazla olan bir siteyi sizce geriye mi atar yoksa onu gel sen üstte dur seni seviyorlar senin yerisi burası mı der. Tabiki sizi sıralamalarda yükseltecektir.

Eee temiz bir kodlama yapılmış bir site, tasarımı özgün olan bir site, site içindeki tasarımsal bölümlerin uyumluluğu ve yerleşimi ziyaretçiyi bu anlamda uzun tutacaktır. Yeni google algoritması ziyaretçi mantığıyla çalıştığı için size gereken değeri verecektir. Bu nedenle eğer bir projeye başlıyorsanız önceliğinizi tasarıma vermeniz de fayda var. Diyeceksiniz tasarım yaptırma maliyeti çok fazla bütçem yok diyorsanız da şunları önerebilirim:

-Öncelikle bu işlere başlamadan önce bir miktar para biriktirin çünkü vermeden almak zordur biraz,

-Themeforest gibi sitelerden kullanıcıya güzel gelecek bir tasarımı ucuza alabilirsiniz. Bunu alıp style dosyasındaki css taglarını ve html dosyasındaki div kodlarının isimlerni notepad ++ ile kolayca değiştiriniz. Bu sayede onu alan diğer kullanıcılardan farklı bir tasarıma sahip olmuş olackasınız.

-Resim isimlerini ve cssde kullanıldıkları yerlerdeki isimleri değiştiriniz.

-Yapabiliyorsanız style dosyasındaki sıralamalarını değiştiriniz. Yani farklı iki isimde div olabilir ama verilen stiller aynıysa  zararlı olabilir style dosyasındai div yerlerini değiştiriniz.

-Bu alınan tasarımı bir php scripte entegre ediniz eğer anlamıyorsanız usta birine teslim ediniz. Eğer maliyeti çok derseniz wordpress ile entegre ettirebilirsiniz.

Bu şekilde biraz daha ucuz bir tasarım maliyeti olackatır ve işinizi görecektir.

Tasarımınızı yapıp güzel içerikle süslediğinizde göreceksiniz sitenizdeki değişim gözle görülür şekilde olacaktır.


Ahmet Orhan;  Bundan sonra kingseo.com platformunda seo, wordpress ve tasarım ile alakalı tecrübe ve bilgilerimi sizler için yazacağım .  www.aorhan.com ‘un sahibiyim ve orada teknoloji, wordpress, seo, android, tasarım konularında yazılar yazıyorum. Can Doğan’ın bu güzel sitesinde de yazılarımı paylaşarak hem KingSEO’ya katkıda bulunmak hem de sektöre katkıda bulunmak için yazılar yazacağım. Umarım beğenirsiniz.

 

Tasarımınız Ne Kadar SEO Uyumlu ?” için 8 yorum

 • 22 Kasım 2011 tarihinde, saat 01:00
  Permalink

  Engin tasarım bilginle kingseo.com ailesine hoşgeldin Ahmet, inşallah bundan sonra bol bol makalelerini okuyacağız.

 • 27 Kasım 2011 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  Aorhan’ı kingseo.com kalitesinde görmek harika hayırlı olsun kendisinin bloğunuda severek takip ediyorum güzel yazı teşekkürler

 • 06 Aralık 2011 tarihinde, saat 08:09
  Permalink

  Seo’da süper üçlü yarışıyor. Bakalım kim kazanacak.. Ama işin bizden tarafını sorarsanız rekabet iyidir çünkü bizlere faydası çok oluyor 🙂
  Başarılar..

 • 07 Aralık 2011 tarihinde, saat 22:58
  Permalink

  Faydalı bir makale olmuş teşekkürler.

 • 09 Ocak 2012 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  açıkcası başlık ile uyumlu bir yazı olmamış tasarım ne kadar seo uyumludur diyorsunuz ama bundan bahsetmiyorsunuz onun yerine güzel bir temanın ziyaretçi üzerindeki etkilerinden bahsedilmiş pek aydınlatıcı bir yazı olarak göremedim ayrıca çok uzun ve benzetmeler de abartıya kaçmış bunun yerine sizden şu yazıda temada yapılacak değişikliklere deyinmenizi dilerdim mesela index sayfamızdan diğer sayfalarında google tarafından indexlendiği ne bileyim ondan sonra ana sayfamızda java dosyalarının ve çok büyük boyutlu resimlerin bulunmaması gerktiğinden w3 standartlarına uygun temalar yapmamız gerektiğinden

  yazı başlangıç seviyesi için mi bilmiyorum ama böyle bir belirtmede yapılmamış daha etkili makaleler okumak istediğim bunları belirtmek istedim bilirsiniz ki bizler kırıcı değil yapıcı insanlarız,benim fikrim bu belirtmek istedim

 • 08 Temmuz 2012 tarihinde, saat 08:53
  Permalink

  Evet tasarım önemli ancak görselliği değil hızı önemli. Ben sitemde default themesi kullanıyorum ve çok memnunum.

 • 02 Ağustos 2012 tarihinde, saat 01:55
  Permalink

  bence sadece tasarım değil hızda önemli biraz

 • 06 Mart 2014 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  Görsel Önemli olduğu kadar işlevde önemli. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X