Seo ve Sem

Bu aralar belli başlı kelime öbekleri ile arama yaptığımda, karşıma çıkan sitelerin başlıkları genelde hep benzer ! hatta neredeyse aynı sayılacak kadar benzer oluyor. Bu sektörün emektarları olarak, yaşanan değişimleri görmek için Google üzerinde tarama yaptığımda site başlıkları beraber yazılmışcasına hep aynı.

Dikkatimi çeken ise, site içlerine girdiğimde ajans düzeyin de ya da bu işi kişisel olarak yürüten, yürütmeye çalışan tüm bireylerin sitelerinde hem SEO hemde SEM hizmetinden bahsetmeleri. Hatta bir
çoğu Sosyal medya yönetimi üzerine de gidiyormuş…!

Bir ajansın farklı departmanları üzerinden SEO ve SEM işlerini yürütmeleri gayet anlaşılır bir mantığa sahiptir. Sanırım kimse bunu garipsemez. Fakat SEO üzerine uğraş verip tecrübelerini bu iş üzerinden kazanmış insanların , yine kişisel olarak SEM üzerine gitmelerini doğru bulmuyorum.

Üstelik son konuşmalar şöyle şekillenir olmuş ” biz seo uzmanıyız. Sem bu işin paralısıdır. Bunu yine yapsa yapsa Seo uzmanları en iyi yapar.” Birde tam tersi uğraş var ki o daha da vahim. Kendini bilmez bir SEM ajansı oturup dönüşümlerini izlemek yerine ” SEO ‘nun gereksizliği” üzerine konuşmalar yapmaya başlamış çok garip !

Ne SEO nede Sem uzmanlığı, yönetimi, projelendirilmesi dile getirildiği gibi kolay değildir.

Kimilerine göre SEM (AMM -de denilmeye başlandı-) basit basit reklamların hazırlanıp, bastır parayı kap üst sırayı mantığı ile çalışan aciz bir çalışmanın ürünü.

İlk önce bu  mantığı düzeltmemiz gerek. Marketing, internet reklamcılığı ve hatta tüm geleneksel medya ( Tv,gazate, radyo) reklamları ne içindir? diye sorduğumuz da en temel cevabı şu olucaktır; görünürlüğü sağlamak, Dolayısıyla bilinirliği sağlamak. Çeşitlere bölerek Marka bilinci yaratmak diyebiliriz, son kullanıcıya erişmek diyebiliriz, direk satışa odaklanmak diyebiliriz. Bir çok türeve sahip olduğu aşikar.

Peki kullanımı acaba sanıldığı kadar basit midir ? Herkes yapabilir mi ? Uzmanıyım diyebilir mi ? Tecrübelerimden şunu söyleyebilirim. Sadece ölçümlemesi bile ayrı bir sektör olmak üzere. Dönüşümleri, testleri, Analytics kodunun haricindeki nice kodları ve borsa mantığı… Tüm bunları bilmeniz sizi başlangıç seviyesinin biraz üzerine çıkartmaya yeterlidir. Bu kadar kapsamlı ve detaylı, özveri isteyen bir sektörün; sanıldığının aksine çok komplike ve tecrübeyle sabit ustalık gerektirdiği kanaatindeyim.

İnternet reklamcılığı asla SEO dan bağımsız değildir, bunu da unutmamak gerek.

Ve söz SEO uzmanların da. Bastırırım parayı kaparım üst sırayı diyen SEM çılgınları da var. Tabi ki çıkacağınız en yüksek  yer Reklamlar yazısının hemen altı olacaktır. Kalıcılık ve otoriterlik Seo uzmanlığı gerektirir. SEM bir siteyi otoriter yapmaz, yapamaz. Adwords veya benzeri bir kanal üzerinden gelen ücretli ziyaretler biliyoruz ki otoriterlik konusunda siteye herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Çünkü Google sunucuları organik için farklı Sem için farklı konumlandırılmıştır. Dünya üzerinde de kabul görmüş bir durum var ki; Seo denildiğinde SEM denildiğinde akla ilk gelen Google platformudur. İşin uzmanı SEO severler Adwors gerekliliğinin bilincindedirler.

Ne kadar görünürlük o kadar çok ziyaret. Ne kadar çok ziyaret o kadar çok geri dönüş. Aynı bilince sahip Sem ajansı sahipleri ve çalışanları da SEO ‘nun gerekliliği ve otoriterliği hakkında çok iyimser ve geçerli bir mantık içerisindeler.

Bu yazıyı yazmadan evvel, teknik bir kaç konudan bahsetmek istiyordum. Fakat ilk başta bahsettiğim site başlıkları ve içeriklerini görünce yazmadan edemedim. SEM ayrı bir sektördür SEO ayrı bir sektör. İkisi de birbirini destekler. SEO olmadan SEM çok daha pahalı ve dönüşümü az olan bir şekle dönüşür. Yine benzer bir biçimde SEO en üst seviyede hizmet verse de yinede kayıp oranının en aza inmesi için ve SEO ‘nun anlık hizmet veremediği noktalarda SEM  en büyük yardımcınızdır.

Seo ve Sem” için 5 yorum

 • 25 Ocak 2012 tarihinde, saat 06:44
  Permalink

  güzel bir yazı olmuş cemil hocam, Seo ve SEM arasındaki ilişkiyi çok güzel bir dilde ifade etmişsiniz.

 • 25 Ocak 2012 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  Hocam oldukça güzel bir yazı olmuş. Seo ülkemizde gelişirken; SEM henüz ayak altına bile gelememiş durumda. SEM profesyonellerinin gelişmesi gerekiyor.. Oldukça beğendim makalenizi, emeğinize sağlık. Başarılar.

 • 25 Ocak 2012 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  @Engin Teşekkürler. Biliyoruz ki farklı kulvarlar ama birlikte koşmaları gerekiyor. İkisini ayrı yürütmek pek mantıklı olmaz. SEM gelişecek, ben buna inanıyorum. En büyük firmalar şu an Adwords TR kanalı ile çok güzel yürütüyorlar işleri. Fakat SEM bu büyük tekelden çıkıp ihtiyacı olan ve bunu benimsemiş her ajans sahibi, çalışanı yada kişisel çalışan tarafından çok daha rahat kullanılacak ve geliştirilecektir.

 • 25 Ocak 2012 tarihinde, saat 15:11
  Permalink

  @Özden Teşekkürler. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Adwords – Analytics – SEO ilişkilerini içeren bilgileri, ileri seviyede anlatmaya KingSeo ekibi olarak devam edeceğiz.

 • 09 Şubat 2012 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Hocam yazılarını düzenli takip ediyorum , birçok şeyi yeni açtıgım sitemde uygulayacagım şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X