Seo ve Google Analytics İlişkisi

Siteniz ile ilgili istatistik bilgiler arıyorsanız; başvuracağınız adres bellidir: Google Analytics

Analytics Google servisleri arasında en popüler olarak kullanılan ve gerçekten bir çok teknik açıdan çok zengin deneyimler yaşatan bir servistir.

Genel hatları ile sitenize gelen ziyaretiçilerin bilgilerini tutmaktadır.

Web sitenizi kaç kişi ziyaret etti, hangi arama kelimeleriyle geldi, hangi tarayıcıyı kullanıyor, hangi ülke-şehirden, hangi sayfaları gezmiş, ne kadar zaman geçirmiş ve çok daha fazlasına Google Analyitcs ile ulaşabilirsiniz.

Son güncelleme ile birlikte Real-Time gerçek zamanlı izleme özelliği ve sosyal medya takibi de eklenen Google Analytics, web sitesi sahiplerine inanılmaz kolaylıklar sunmaktadır.

Peki SEO açısından ne tür bir öneme sahiptir ?

Arama terimleri, sitenizde geçirilen süre, bölgesel ilgi ve sitenizin hangi içeriklerinin rağbet gördüğünü birebir izleyebildiğiniz için; site trafiğinizi artırmanın ve aramalarda hangi kelimelere yoğunluk vermeniz gerektiğinin ipuçlarını edinebilirsiniz.

 

Temel olarak Google Analytics siteye gelen ziyaretçilerin profillerini çıkartmaktadır. Hangi profillere hitab ettiğinizi bilirseniz hatalarınızı en aza indirgemeniz olasıdır.

 

Şimdi Analytics nasıl kurulur, nasıl izlenir, nelere dikkat edilmeli ve ileri seviye Google Analytics ayarları ve izlemeleri üzerine yoğunlaşalım. İleri seviye izlemeler dönüşümler ve çok kanallı huniler ile e-ticaret modülünü kapsamaktadır.

 

Analytics Kurulumu için aşağıda ki adımları eksiksiz uygularsanız herhangi bir sorun yaşamadan, ziyaretçi istatistiklerini incelemeye başlayabilirsiniz. Resimler Tek tek adımları göstermektedir.

İlk adım gmail hesabınız açık olacak şekilde şu adrese gitmektir. Eğer daha önce hiç Analytics hesabı oluşturmadınız ise ilk önce yönleneceğiniz sayfada Analytics kaydı oluşturmanız gerekecektir.

Gmail hesabınız ile giriş yaptıktan sonra resim 1’de gösterilen hesap ekleme kısmında gerekli bilgiler doldurulmalı, resim 2 ‘de iletişim bilgileri, resim 3’de izlemek istediğiniz alan adı seçimi yapılır. Seçime bağlı olarak , resim 4 ‘te gösterilen kod üretilir.  İzlenecek alanın seçimi ve türetilen kodun nasıl ekleneceği yazının devamında.

 

Resim 1

Seo - Analytics Kurulumu Adım 1
Seo - Analytics Kurulumu Adım 1

 

Resim 2

Seo - Analytics Kurulumu Adım 2
Seo - Analytics Kurulumu Adım 2

 

Resim 3

Seo - Analytics Kurulumu Adım 3
Seo - Analytics Kurulumu Adım 3

 

Resim 4

Seo - Analytics Kurulumu Adım 4
Seo - Analytics Kurulumu Adım 4

 

 

Adımlar kolay, basit ve anlaşılır şekildedir. Dikat etmeniz gereken tek nokta ne tür bir alan izleyeceğiniz konusunda seçim yapmaktır.

Seo - Analytics İzlenecek Alan
Seo - Analytics İzlenecek Alan

Eğer sadece root domain yani resimde gösterilen 1. nolu alan gibi bir alan izleyecekseniz varsayılan kodu sağ taraftan alın. tools.kingseo.com gibi sub domainleriniz de varsa 2. alan olarak gösterilen birden çok alt alan adına sahip bir alan seçeneği ve son olarak birden çok üst düzey alana sahip bir siteniz varsa ise örneğin;  www.kingseo.co.uk, www.kingseo.edu, www.kingseo.net gibi … Bu durumda 3. seçeneği işaretleyip gerekli kodu alabilirsiniz.

 

Peki kod nereye yerleştirilmeli. İster wordpress tarzı bir bloğunuz olsun ister html bir siteniz ister çok komplike yapıya sahip bir e-ticaret sitesi. Hiçbirinde farketmez. Doğru bir ölçümleme için kodu <head> </head> kodları arasına yerleştirmeniz gerekmektedir. Ve belirgin bir sonuç için; tüm javascriptlerin bitimin de </head> kodunun önüne yerleştirmeniz ölçümleme için sağlıklı olacaktır. Öncesi bir yere kodu eklemniz şöyle bir etki yaratacaktır. Sitenize herhangi bir kaynaktan gelen ziyaretçi sayfa tam açılmadığı halde, kodu  erken eklemenizden ötürü Analytics tarafından bir ziyaretçi sayacaktır. Sayfanız tam olarak açılmasa bile. Ama SEO için bir ziyaret giriş / açılış sayfasının tam olarak gösterilmesidir. Tüm scriptlerin okunup, tüm görsellerin ve metin içeriklerin görüntülenmesidir. Bu nedenle Analytics kodunu sayfa html yapısının bitiş kodu olan </head> etiketinin hemen önüne eklemeniz gerekmektedir.

Kodu eklediyseniz bir kaç saat içerisinde ziyaret istatistiklerini görmeye başlayabilirsiniz. Kod eklemeyi doğrulama adına resimde görüldüğü gibi sitenizin genel durumunu açın ve durum/status kısmına bakın. Eğer yeşil tik görüyorsanız izleme yüklenmiş ve çalışıyor demektir. Eğer sarı ünlem işareti var ise beklemeye devam ediniz. Bir gün aradan sonra hala sarı ünlem var ise adımları tekrarlamanız gerekmekte. Çünkü birşeyler eksik olmuş.

SEO - Analyitcs Durum
SEO - Analyitcs Durum

 

Kodu ekledik, izleme aktif artık Analytics ürününü biraz kurcalayalım.

Seo - Analytics
Seo - Analytics

İlk etapta Kitle menüsünden genel bakışı göreceksiniz. Burası genel bir istatistik vermektedir. Seçilen tarih aralığına göre Ziyaret Sayısı, Ziyaretçi Sayısı,  Sayfa Gösterim Sayısı, Sayfa/Ziyaret,  Sitede Geçirilen Süre ve Hemen Çıkma Oranları ile Eski Ziyaret – Yeni Ziyaret Oranları yer almaktadır. Tekil ziyaretçi sayısı ile ziyaret sayısı çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Ziyaret sayısı tekil ziyaretçilerin toplamda gerçekleştirdikleri ziyaret sayısıdır.  Kitle Menüsünde demografi , davranış, teknoloji, mobil, sosyal ( Kod gerektirir) ve ziyaretçi akışı alt kırınımlarını inceleyin. Basit ve sade bilgiler vermektedir. Ziyaretçinin işletim sistemi, hangi cep telefonu, ziyaretçinin konumu, kullandığı internet tarayıcısına kadar tüm ayrıntılar verilmektedir.

 

Hangi alanı izleyeceğiz  ayarlarını yaparken bkz  resim Seo – Analytics İzlenecek Alan 4. seçenek olarak Adwords sunulmaktadır. Bu seçenek Adwords kampanyalarınızı da Analytics  üzerinden izlemenize olanak tanımaktadır.

İkinci menü olan Reklamcılık Menüsü Adwords bağlantınıza dayanarak kampanya ve reklamlarınız Analytics üzerinden bilgilendirilmeniz için sunulmuştur. Burada ki istatistiki bilgilere Adwords üzerinden dahi erişemezsiniz. Hangi kelimede kaç kez ilk sırada reklamınız  göründü, gün içinde saat dilimlerine göre kaç kez tıklama aldı hepsi çok detaylı olarak yer almaktadır.

 

Trafik Kaynakları Menüsü ziyaretlerin hangi kaynaktan oluştuğunu ve detaylarını sunmaktadır. Trafik kaynakları; sorgular yani arama sonuçları, yönlendirmeler ve direk site girişi olarak üç bölümdür.  Bu menüde sorgular bölümün de bilgi görebilmek için Webmaster Tools ile bağlantı kurulması gerekmektedir. Bunun için de bu sayfada görmüş olduğuınuz Web Yöneticisi Araçları’nı etkinleştirmeniz gerekli basit adımları tamamlamanız yeterlidir.

 

İçerik Menüsü sitenizin hangi sayfası kaç gösterim almış, kaç kişi tarafından ziyaret edilip ne kadar süre geçirilmiş çok detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bu menüde Sayfa İçi Analytics bölümünü mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Sayfalarınızı tek tek açıp program üzerinde verileri inceleyebilirsiniz. Ayrıca içerik menüsü sayfa açılış hızları hakkında bilgiler de sunmaktadır.

 

Dönüşümler Menüsü Analytics ürününün en efektif kullanılabileceği bilgileri sunar. Burada Hedefler, E-Ticaret ve Huniler yer almaktadır.  Burada anlatılacak bilgiler bir diğer konu olan İleri Seviye Analytics konusunda anlatılacaktır.

 

Seo ve Google Analytics İlişkisi” için 3 yorum

 • 22 Şubat 2012 tarihinde, saat 23:59
  Permalink

  Google Analytics hakkında türkçe kaynak sıkıntısı var, gerçekten teşekkür ederim devamını bekliyoruz.

 • 23 Şubat 2012 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  Harika bir makale olmuş analytics huniler hakkında da geniş bir yazı dizisi bekliyoruz hocam elinize sağlık

 • 23 Şubat 2012 tarihinde, saat 14:11
  Permalink

  @Ersan, @WebAdam Teşekkürler . Huniler, e-ticaret modülü, hedefler ve dönüşümler ile ilgili çok ayrıntılı bir yazı yakında yayında olacak.Ayrıca bilmek istediklerinizi yorumlar aracılığı ile belirtirseniz; dökümanı ona göre optimize ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X