SEO Stratejisi ve Planlama

SEO sektöründeki hareketlilik beraberinde bir çok sektör oluşturarak yeni iş potansiyelleri yaratmış durumda. Örnek verecek olursak; backlik paketleri, tanıtım yazıları, makale yazarları vb. bir çok konuda webmaster arkadaşlarımız kazanç sağlamaktadırlar.Bu gelişmeler hem seo sektörü açısından hemde Türk webmaster piyasası açısından sevindirici gelişmeler.

Ancak unutulan bazı önemli konular var, bunları başlıklar altında paylaşmak ve King Seo takipçilerini bilgilendirmek istedim.

SEO Planlaması

Seo çalışmalarında yapılan en genel hata, plansız ve hedefsiz yapılan çalışmalardır.Konuyu biraz daha derinleştirelim;  plansız çalışmalarda google algoritması ve güncellemelerine aykırı büyüyen yüzlerce siteler arama sonuçlarında mücadele veriyorlar.

Sitenize SEO optimizasyon çalışması yapmaya karar verdiğinizde neler yapmalısınız:

 • Hedef Kelime Belirleme: İyi bir sektör ve pazar araştırması yaparak bütçenize yada sitenize uygun keywordleri seçmelisiniz.
 • Rakip Analizleri: Rakip sitelerinizi çok iyi incelemeli ve aradaki farkları kapatmak için planlı çalışma (flowcart) oluşturmalısınız.
 • Rekabet Ölçümleri: Seçmiş olduğunuz  keywordlerin rekabet oranları ve aranma oranları işin bam telidir aslında, bu oranlar zaman ve işin bütçesine etki eder.
 • Kalite: Siteniz için en sihirli cümledir, kalite kelimeside kendi içinde dallara ayrılır; içerik, backlink, hit, sosyal medya çalışmalarındaki kalite oranları sitenizin gizli silahıdır.
 • Süreklilik: Bir sitenin olmazsa olmaz sürecidir, sürekliliğin içine; güncel ve özgün içerik, backlinkler ve sosyal medya girer bu bileşenler süreklilikle birleştiğinde yine başarıya giden yolda emin adımla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Seo çalışmalarında yapılan plansız çalışamalara genel cevap verebilecek bu makalede, sabırlı + planlı + güncel + kararlı bir süreç takip etmenizi tavsiye ediyorum. Konuyla ilgili düşünce ve görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

SEO Stratejisi ve Planlama” için 9 yorum

 • 10 Ağustos 2011 tarihinde, saat 20:00
  Permalink

  Hocam çok akıcı ve süper bir yazı olmuş elinize sağlık bazı olmazsa olmazları hep gözardı ediyoruz.

 • 10 Ağustos 2011 tarihinde, saat 20:01
  Permalink

  Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler

 • 10 Ağustos 2011 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.
  Plansız başlanılan iş, bilmediğiniz bi yere haritasız gitmek gibidir.

 • 17 Ağustos 2011 tarihinde, saat 18:53
  Permalink

  Merhaba seo konusunda çok bilgili değilim bir takım tanıtımlarımı yapıyorum Facebook ta yuksek uye sayılı guruplarım var öğrenmek istediğim,Facebook sayfalarımızda sitemizle ilgili bir şey yayınladığımızda bize backlink olarak geriye dönermi?yada hakkımızda vb..gibi yerlere sayfamızı yazdıgımızda Backlink olarak etkisini görebilirmiyiz Teşekkür ederim..

 • 23 Ağustos 2011 tarihinde, saat 11:09
  Permalink

  @telefon sohbet; Facebook ve diğer sosyal medya platformlarını backlink için kullanmak yada bunun için düşünmek hata olur. Sosyal medyaları tanıtım ve trafik geri dönüşleri için düşünmek markalaşmak adına düşünmek daha sağlıklı olacaktır.

 • 24 Ağustos 2011 tarihinde, saat 11:44
  Permalink

  Cevapladıgınız için Teşekkür ederim.O zaman sosyal platformları hit ve dediğiniz gibi markalaştırma için kullanıcagız,yANİ BACKLİNK durumunu başka bir şekilde elde edeceiğiz anladıgım kadarı ile?

 • 19 Ocak 2014 tarihinde, saat 10:24
  Permalink

  Paylaşımlarınız ve konularınız yardımcı oldu teşekkürler kingseo’ya başarıların devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X