SEO Nedir

Seo Nedir ?

Seo: İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak kısaltılmış bir tanımlamadır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu demektir. Yani bir sitenin arama motoruna uyumlu hale gelmesi için yapılan çalışmadır. Optimizasyon kelimesinin sözlük anlamı; en uygun şekle sokmak demektir. Arama motoru optimizasyonu bu sebepten dolayı bir web sitesinin bütün her şeyiyle Google ile uyumlu olmasını istiyor. Seo sadece bu çalışmayla sınırlı değildir. Aslında seo, bir web sitesinin arama motorunda ilk sıralarda yer alması için yapılan hummalı bir çalışmadır. Seo nedir ? Sorusunun en güzel cevabı Google arama motorunda hedef kelime arandığında sizin sitenizin çıkan sonuç tablosunda ilk sıralamada bulunması diyebiliriz.

KingSeo Sitenizin Adını İnternet Dünyasında Duyuruyor

Seo ile ilgili birbirinden farklı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar seo uzmanından uzmanına değişim gösterir. Yalnız her seo uzmanının sabit olarak yaptığı bir işlem vardır. Oda şöyledir; siz sitenizin hangi sektörde faaliyet verdiğini seo danışmanınıza bildirdiğinizde ve birde sitenizin hangi kelime ile Google yani arama motorunda ilk sıralarda çıkmasını istediğinizi bildirdiğinizde bütün seo uzmanları bu isteklere uygun gereken çalışmayı yapar. Seo nedir ? Sorusunu sorduğunuzda her seo uzmanı size farklı bir cevap verebilir. Çünkü seo çalışmalarının bir sınırlaması yoktur. Her geçen gün Google değişiyor ve seo çalışmalarında da ufak çaplı değişimler oluyor. Seo kendi içinde farklı dallara ayrılır. Bunlardan biri kurumsal seo oluyor. Normalde bir web sitesinin faaliyet gösterdiği veya göstermek istediği hedef kelimelerin daha farklı olarak Google üzerinde aranmasıdır. Örneğin: Siz estetik üzerine hizmet veren bir güzellik merkezisiniz. Estetik merkeziniz Ankara’da bulunuyor. Ve sizin hedef kitle olarak belirlediğiniz müşteri potansiyelinin Ankara’da ikametgâh eden kişilerden olmasını istiyorsunuz. Normalde estetik kelimesi üzerine yapılan seo çalışmalarında sadece estetik kelimesi hedef kelime olarak alınır ve bu kelime üzerine bütün çalışmalar yapılır. Böylelikle internet kullanıcısı Google arama motoruna estetik yazdığında sizin siteniz arama sonucu listesinde yapılan çalışmaya göre bazen 1. sayfanın ilk sıralarında bazen 2. sayfa ya da 3. sayfada çıkıyor. Kurumsal seo çalışması yapıldığında ise kelime sadece estetik olmuyor. Ankara estetik cerrah gibi bir kelime oluyor. Bunu yine siz belirliyorsunuz. Bu şekilde sizin kurumsal seo çalışmanız şekilleniyor. Seo nedir ? Sorusunun en açıklayıcı cevabı ise çok basittir. Halk arasında bir web sitesinin ilk sırada yer alması olarak kabul görüyor. Aslında bu soruyu bir seo danışmanını da sorsanız siz kısaca internet sitesinin ilk sırada yer alması diyecektir. Seo çalışması Google arama motoru temel alınarak yapılır. Google sadece ülke çapında değil bütün bir dünyada herkesin kullanmayı tercih ettiği en popüler arama motorudur. Bu sebepten dolayı internet kullanıcıları aramak istedikleri, hakkında bilgi edinmek istedikleri, yaşantılarını internet kullanarak kolaylaştırmak istedikleri ilgili kelimeyi genellikle Google üzerinden araştırıp, ulaşıyorlar.

İnternet üzerinde şuan binlerce hatta milyonlarca web sitesi vardır. Fakat bunların kaç tanesi biliniyor diye sorulduğunda kesin bir cevap değil, ortalama bir cevap dahi almak mümkün olmuyor. Estetik hizmeti veren binlerce güzellik merkezinin web sitesi vardır. Google arama motorunda size sayfalarca estetik ile ilgili sonuçlar çıkar. Fakat hiç kimse ilk sayfada, ilk sırada yer alan web sitesini ziyaret etmek yerine sonraki sayfaları ziyaret etmez. Büyük ihtimal ilk sayfada çıkan sonuçlar estetik ile ilgili bilgi arayan kişinin ihtiyacını karşılayacaktır. Yalnız bir seo çalışması için uzun dönem gerekiyor. Siteniz bazen 3 ay bazen 6 ay gibi tam olarak kesin olmayan zaman aralığına hedeflediğiniz konuma gelebilir. Bu dönemin daha uzun ya da daha kısa olması sitenize göre değişir.

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

SEO Nedir” için 5 yorum

 • 19 Kasım 2011 tarihinde, saat 15:36
  Permalink

  Gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşılan bir blog,sürekli takipçinizim,sizin sayenizde bir kaç sitemin hitini oldukça arttırdım,iyi ki varsınız.umarım devamlı olursunuz.

 • 18 Kasım 2012 tarihinde, saat 18:17
  Permalink

  SEO artık internet sitelerinde olmazsa olmazlar arasına girmiş bulunuyor. Arama motorlarının yönergelerine uyarak tasarım ve uygulamalarımıza düzen vermeliyiz. Teşekkürler yazı için.

 • 21 Kasım 2012 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  seo web siteler için çok önemlidir, google ile barışık olmayan siteler başarılı olamaz.

 • 07 Mart 2013 tarihinde, saat 21:49
  Permalink

  Güzel ve açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık, yazıların devamını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X