Sandboxtan Kurtulma İpuçları

Sandbox webmasterların korkulu rüyası diyebiliriz.Bir anda verdiğiniz tüm emeklerin çöpe gitmesini oturup seyretmek yerine aşağıdaki püf noktaları deneyerek sitenizi eski konumuna getirebilirsiniz veya Google yönergelerini takip ederek sırasıyla uygulayabilirsiniz, dikkat edilerek yapılması gereken bir süreçtir sandbox çıkış çalışmaları.

Sandbox vakaları bu aralar özellikle  Google’nin yapmış olduğu güncelleştirmeden  sonra ciddi bir artış gösterdi, bunun başlıca nedenleri ise şunlardır;

 

 • – Sitenizi Kopya İçerikle Doldurmak
 • – Spam Sitelerden Link Almak
 • – Spam Sitelerden Tanıtım Yazıları Almak
 • – Bilinçsizce Siteyi Pingletmek

 

ve bunlar gibi birçok sebeblerden dolayı siteniz olumsuz yönden etkilenmektedir.

 

Peki siteniz sandbox’a girdi ne yapmalısınız?

 

 • İlk önce sitede bulunan kopya içerikleri özgün bir içerik haline getirmek.
 • Satın almış olduğumuz linklerin bulunduğu sitenin filtre veya sandbox’da olup olmadığını anlamak.Eğer link aldığınız site sandbox vs. gibi risk mevcutsa linki kaldırmak.
 • Son zamanlarda sık yapılan spam sitelerden ucuz fiyatlara tanıtım yazıları alınması.Bu gibi davranışlar sitenizin faydasından ziyade zararınadır.
 • Link ve tanıtım yazısı alımları yapıyorsanız ara verin.
 • Bu gibi hataları giderdikten sonra Google Webmaster Araçlarından sitenizin tekrar incelenemesi için talepde bulunun ve 2 – 3 hafta beklemeyin (bu bekleme aşamasında siteyi boşlamayın, özgün içerik eklemeye devam edin).

 

NOT: Bunların hepsini yaptınız ve siteniz halen SANDBOX etkisinden kurtulamadı ise 301  Yönlendirme yaparak 1 – 2 gün beklemede kalınız ve sitenizi eski konumuna getiriniz.

 

HTTP 301 Yönlendirme Kodu (.htaccess)

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteurl.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.siteurl.com/$1 [r=301,nc]

 

 

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Sandboxtan Kurtulma İpuçları” için 3 yorum

 • 27 Mayıs 2011 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 • 27 Mayıs 2011 tarihinde, saat 08:21
  Permalink

  Rica Ederim

 • 16 Haziran 2013 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. sitemiz sandboxta sanırım ücret karşılığında yardımcı olurmusunuz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X