İleri Seviye Analytics Hedefler ve Huniler

Analytics kullanıcılarının en merak ettikleri konular arasında olan hedefler ve bunlara bağlı olan huniler konusunu aydınlatmak istiyorum.

Hedefler ile dönüşümler karıştırılmamalıdır. Dönüşümler Adwords tabanlı kod üretir ve sitenizde dönüşümleri izlemek istediğiniz noktalara yerleştirilir. Hedefler ise daha önce bahsettiğimiz şekilde Analytics kodunu sitenizin uygun alanına doğru yerleştirdiğiniz takdirde  başka bir kod gereksinimi duymadan çalışmaktadır.

 

Hedeflerin amacı sitenize gelen ziyaretçilerinizin site içerisinde ki davranışlarını izleme ve size yorum yapabilme olanağı tanımasıdır.

 

Nasıl çalışır nasıl yorumlanır ve nasıl kullanılır ?

Kingseo ekibi olarak iletişim formumuzu dolduran ziyaretçilerimizin istatistiğini ölçmek istiyoruz.

Analytics Hedefler
Analytics Hedefler

Herhangi bir kullanıcı bir organik arama yapıyor ve sitemize erişiyor. Biz bu ziyaretçimizin davranışlarını ölçümlemeyi istiyoruz. İlk etapta sadece iletişim sayfamıza gelenlerin sayısı ile başlamak istiyoruz.

 

RESİM 2

Analytics Hedefler

Resim 2 ‘de görülen kısımlar doğru doldurulmalıdır. Sadece iletişim sayfamıza gelenleri ölçümleyeceğiz. Bunun için hedefler sekmesine gelip yeni hedef tanımlama yapıyoruz. Genel bilgi bloğunun altında ki kısımları dolduralım.

Birinci olarak

Hedef Adı: bu bize görünür olan bizi bilgilendirme ve ayırt etmemizi kolaylaştıracak hedef ismimizdir.

Durumu:Etkin, daha sonra izlemek istiyorsak etkin değil seçebiliriz.

Hedef Türü: Url hedefi, sitede geçirilen ortalama süre, sayfa/ziyaret oranı. URL hedefini anlatacağım.Diğerlerinin gayet anlaşılır olduğunu düşünüyorum. URL hedefi belirlediğimiz linke giden ziyaretçi sayısıdır.

 

Hedef Ayrıntıları

Hedef URL: Ölçümlemek istediğimiz URL Bizim örneğimizde iletişim sayfasını ölçeceğimiz için http://www.kingseo.com/iletisim/ sayfasının sadece /iletisim   kısmını alıyoruz

Eşleme Türü:Tam eşleme seçmemiz sadece bu adresi ölçeceğimiz anlamına gelmektedir. Geçerli hali budur.

Büyük Küçük Harf Duyarlılığı:Boş geçebilirsiniz.

Hedef Değeri:Sadece ziyaret ölçeceğimiz için parasal bir veriye ihtiyacımız yoktur.

Hedef Hunisi:Bu kısmı şimdilik unutun. Konunun ilerleyen bölümlerinde anlatacağım.

 

Hedef  URL’imizi yazdık ve hedef adı olarak İletişim Safyamıza Gelenler olarak isim verdik. Tam eşleme yaptık. Çünkü sadece bu sayfayı ölçeceğiz. (Hedef URL) bazen yazım hatası nedeni ile veri alınamıyor.  Sayfamız eğer www.kingseo.com/iletisim.html olsaysadı hedef URL satırına /iletisim.html yazacaktık. Root domaini yazmıyoruz.

Bundan sonra izleyip ölçümlerimizi yapıyoruz.

 

Huniler ve Huni Görselleştirme

Huniler ziyaretçilerimizin sitemizde nasıl yol aldıkları, sitemizde belirlediğimiz güzergahlardan geçip geçmediği ve takip ettikleri yolu anlatırlar. Yani bir nevi ziyaretçilerimizi takip ediyor hareketlerini analiz ediyoruz.

Ziyaretçilerimizin hangi açılış sayfasından sitemize gireceği, takip edeceği yollar ve ulaşmasını istediğimiz sonuç sayfasını belirtiyoruz.

 

RESİM 1

Analytics Hedefler Huniler
Analytics Hedefler Huniler

Resim 1 ‘de bir organik arama sonucu sitemize gelen bir ziyaretçinin davranışlarını ve bizim için değerli olduğunu düşündüğümüz sayfaları gezip sonrasında belirttiğimiz hedefe gidip gitmediğini gözlemleyeceğiz. Eğer gitmiyorsa hangi sayfada yada adımlarda ayrılıyor bunu ölçeceğiz.

Kullanıcı Analytics Kurulumu yazıyor ve indeks almış olan linke tıklıyor. Bu link yazının içinde bulunan görsellerden birine aittir. Şimdi huniler sistemine bazı yollar tanımlayacağız ve ziyaretçilerimizin düşündüğümüz gibi hareket edip etmediğini gözlemleyeceğiz.

 

RESİM 4

Analytics Hedefler Huniler

Resim 4 ‘ de gördüğünüz gibi adımlarımızı tanımlıyoruz. Bunun için hedef tanımlarken  Hedef ayrıntılarının altında ki Hedef Hunisi bölümünden ölçümleyeceğimiz yolları sırası ile tanımlıyoruz.

İlk olarak organik aramada listelenen linkimizi Gerekli Adım kutusunu işaretleyerek ilk adım olarak belirliyoruz.

Adım 1: Organik arama sonucu(İndeks alan Resim)

Adım 2: Resmin dahil olduğu yazının kendi linki

Adım 3 : İletişim Formu

Adımları özetleyecek olursak , kullanıcı arama sonrası sitemizde bulunan görseli açıyor. Sonra bilgi edinmek amacı ile yazıyı okuyor. Ve sonrasında iletişim formuna gidiyor.

Bu huni sisteminde 3 adımlı basit bir takip yolu tanımlanmıştır. Tabi ki bize vereceği görsel huni sisteminde sadece bu yolu izleyen kullanıcıları değil ayrıca belirttiğimiz açılış sayfasına gelip sonrasında siteyi belirli oranda gezerek çıkan ve belirttiğimiz sonuca ulaşan kullanıcıların izledikleri tüm adımları göreceğiz.

 

Örnek olarak bir sipariş hunisinin görselini Resim 5 ‘de göstereceğim.

 

RESİM 5

Analytics Hedefler Huniler
Analytics Hedefler Huniler

Bu örnekte de göreceğiniz gibi bir huni sistemi tanımlanmış. “Sepete At” gerekli adımı ile başlayıp “Sipariş” adımı ile bitirilmiş. İlk adım yaklaşık olarak 16 bin ziyaret ile başlarken Sipariş adımı 834 ziyaret ile tamamlanmış. Arada ki yaklaşık 15 bin ziyaret nasıl gerçekleşmiş onları huni sistemiz de çok açıkça görebiliyoruz. Teslimat Bilgisi adımına 2200 civarı ziyaret devam etmiş. İlk adımdan sonra devam etmeyen yaklaşık 14 bin ziyaret sitenin farklı sayfalarına girmişlerdir. Henüz siteden çıkış yapan olmamıştır. 3. adıma 1699 ziyaret aktarılmış ve 2. adımdan 563 ziyaret 3. adıma devam etmemiştir. Resimde de açıkça görüleceği gibi bu 563 ziyaretin 125 i siteden direk çıkış yaparken kalan sayı diğer sayfalarda gezinmeye devam etmişlerdir. 4. adıma geçenlerin 278 ‘i son adıma devam etmemişlerdir. Bu 278 ziyarettin 55’i siteden direk çıkış yaparken kalan diğer ziyaretler farklı sayfalarda gezinmeye devam etmişlerdir. Ve huni sistemimizi 834 kişi tamamlamıştır.

 

Huni yollarımızın yani her adımın başında sol tarafta yeşil oklar ile “0” rakamı yer almaktadır. İlk adımda 16051 yazmaktadır. Biz huni sistemimizi adım adım tasarladığımız dan herhangi bir adıma direk giriş yapan ziyaretçiler olsaydı; o adımın başında direk giriş yapılan ziyaret sayısı yazacaktı. Bu örnekte bu mümkün değildir. Çünkü bir e-ticaret sisteminde sepete bir ürün atmadan, teslimat bilgisi tanımlamak yada sipariş onayı almak mümkün değildir.

Tüm bu adımlar için ekstra bir koda ihtiyacınız yoktur. Analytics kodunu doğru yerleştirmeniz yeterlidir.

 

Özet olarak dönüşüm izleme ile hedef izleme farklı sistemlerdir. Dönüşüm Adwords üzerinde oluşturulur, Analytics üzerinde izlenebilir.Hedefleme ise Analytics ile tanımlanır. Şimdi tüm bu sistemlerin SEO açısından nasıl bir etkisi olabilir ondan bahsedelim.

 

Google’ın Seo kriterleri aslında tamamen bir ziyaretçi mantığı ile işlemektedir. Sitenizde ne kadar yararlı bilgi bulundurursanız; ziyaretçileriniz ve ziyaret oranlarınız aynı oranda yükselecektir. Siz sitenize bir açılış sayfasından giriş yapan ziyaretçilerinizi izler ve ziyaretçilerinizin hangi noktada sitenizden yoğunluklu olarak çıkış yaptığını belirlerseniz; bu siteniz için +1 puan anlamına gelmektedir. Yanlış noktayı bulmak yanlışı düzeltmenin yarısıdır.

Yukarıda ki huni örneğinde ziyaretçilerin büyük bir bölümü sepete ürün attıktan sonra almaktan vazgeçiyorlar ve farklı sayfalara yöneliyorlar. Ve yönlendikleri sayfalar genelde kıyaslama sayfaları oluyor. Burada e-ticaret sitesinin sahibi yada yönetici kendisine neden sorusunu sormalı ve çözüm arayışına gitmelidir.

 

Bu duruma SEO açısından baktığımızda içi boş yararsız içerikler asla SEO ‘da başarılı olamaz. Yapmamız gereken sitemize gelen ziyaretçilerimizin nerede sitemizden ayrıldıklarını tespit edip önlemini almaktır. Bu sitemizde geçirilen süreyi artıracak ve sektörle ilgilenenler arasında sitemizin popülerliğini artıracaktır. Unutmayınız ne kadar doğru bilgi o kadar çok görünüm sağlar.

 

İleri Seviye Analytics Hedefler ve Huniler” için bir yorum

  • 15 Mayıs 2012 tarihinde, saat 13:35
    Permalink

    Gerçektente ileri seviye türkçe bir analytics makalesi olmuş süper

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X