İleri Düzey Analytics ve Adwords Bağlantısı

Bir önceki yazımda bahsetmiş olduğum İleri Düzey Analytics konularından olan  Adwords Analytics bağlantısı hakkında çok yararlı olduğunu düşündüğüm noktalara değineceğim.

İlk önce Adwords – Analytics bağlantısının faydalarını sizlere sunmak istiyorum.

Adwords profiliniz üzerinden Analytics bağlantınızı yaptığınızı varsayarak, bu verileri Analytics üzerinden nasıl değerlendireceğiz, bu sayılar ne anlam ifade ediyor detaylarını birlikte inceleyelim.

 

 

RESİM 1

Adwords Analytics Bağlantısı

 

İlk sunmak istediğim veri örneği; Adwords içerisinde dahi olmayan bazı değerlerdir. Resimde 1’de sol menüde Reklamcılık sekmesi altında Kampanyalar’a tıklayın. Eğer bağlantınızı doğru ayarladı iseniz; bu sekme altında yayında olan ve  tıklama alan kampanyalarınızın tüm verileri size sunuluyor. Resim 1 ‘de site kullanımı isimli sekme geçerli seçenek olarak gelmektedir. Bu seçenek altında kampanyalarınız listelenmek de ve bu kampanyalarınız dan sitenize gerçekleşen ziyaret sayıları, sayfa/ziyaret değerleri, sitede geçirilen ortalama süre bilgileri yer almaktadır.

 

RESİM 2

Adwords Analytics  Bağlantısı  Hedefler

Resim 2’de göreceğiniz  Hedef Kümesi 1 isimli sekme hep merak edilen analytics hedeflerinin site ziyaret oranlarıdır. Yani Hedef Kümesi 1 isimli tanımlanmış hedef  toplam dönüşüm ziyaretlerinin filtrelenmiş halidir. Kırmızı kutucuk ile işaretlenmiş olan kısımlardan şunu anlayabiliyoruz; hedefler tanımlanmıştır ve bu hedeflerin toplam dönüşüme oranı verilmiştir.Burada Hedef 1 olarak tanımlanan hedef siteye üye olanların sayısal verileridir. Bunu açmak gerekir ise Kampanya başlığı altında listelenen kampanyalardan gelenlerin ziyaret oranları ve asıl husus olan bu kampanyalardan gelen ziyaretçilerin ne kadarlık bir kısmı üye olmuştur. Üyelik (Hedefi 1 Dönüşüm Oranı )  isimli kırmızı kutucuk ile işaretlediğim sütun Adwords üzerinde oluşturduğumuz bu kampanyalardan gelenlerin  ne kadarının üye olduğunu vurgulamaktadır, yüzdesel olarak.

 

RESİM 3

Adwords Analytics  Bağlantısı  Hedefler

Resim 3 ‘te benzer şekilde Adwords kampanyalarından siteye gelenlerin sipariş oranlarını göstermektedir. Kırmızı kutucuklar ile işaretlenmiş noktalara bakarsanız Adwords ziyaretlerinin siparişe dönüşüp dönüşmediğini ve ne kadarlık bir orana sahip olduğunu gösteren verileri göreceksiniz.

 

RESİM 4

Adwords Analytics  Bağlantısı  Hedefler

 

Resim 4 ‘te görülen veriler yine Adwords bağlantısı ile ilintili olan çok önemli bir modül – E-Ticaret- modülü ile oranları sunmaktadır. Anlamı şudur, Adwords kampanyalarından gelen ziyaretçilerinizin sitenizde gerçekleştirdikleri satın alma işlemlerinin değerlerini vermektedir. Normal de e-ticaret modülü kurduğunuzda E-Ticaret sekmesi altında sitenizin satış  raporlarını inceleyebilirsiniz. Bu bölümde  size sunulanlar Adwords üzerinden gerçekleşen E-Ticaret verileridir.

 

Genel olarak Adwords Analytics bağlantısında Adwords üzerinde göremediğiniz pek çok veriye çok daha rahat çok daha ayrıntılı ve tek elden ulaşabilmaktesiniz. Reklamlar sekmesini incelerseniz pek çok yararlı bilgiye erişebilirsiniz. Bunların arasında en verimli olanı ise aşağıda Resim 5 ve Resim 6 ‘da anlatmaya çalıştım.

 

RESİM 5

Adwords Analytics  Bağlantısı  Hedefler

Resim 5 ‘de görmüş olduğunuz veriler Adwords kampanyalarında kullanmış olduğunuz Anahtar Kelimeler üzerinden kaç ziyaret geldiğini göstermektedir.

Resim 6’da ise reklam verenleri ve reklam hesap yöneticilerini ilgilendiren ve hoşlarına gideceğini düşündüğüm bir istatistik bulunmakta. Resim 5 ‘te  kırmızı kutuya aldığım yazı gereğince solda gördüğünüz anahtar kelimelerden birine tıklayınız.

 

RESİM 6

Adwords Analytics  Bağlantısı  Hedefler

Resim 6 ‘da yeni bir tab açılıyor ve sağda çok ilginç bir istatistik sunuluyor. Oluşturmuş olduğunuz reklamlarda kullanılan anahtar kelimeye göre reklamınızın üstte mi yoksa sağ tarafta mı gösterildiği, kaç kez birinci sırada çıktığı bilgisi yer almaktadır. Yani resim 6 ‘da görüldüğü gibi ilk sıradaki birincil anahtar kelimemin tetiklediği reklam 6644 kez en üstte ve 52 kez de sağ blokta yayınlanmıştır. Bu bize hem reklam konumunu hemde reklamlarımızın kalite puanları ve doğru yapılandırılmaları hakkın da bilgiler vermektedir. Resimde görülen reklam birinci kelimeyle eşleştirildiğin de oldukça başarılı bir grafik çizmektedir. Çünkü burada sunulan reklam örneği %1 den daha az bir oranda sağ blokta yayınlanmıştır. Geri kalan kısımda sürekli organik aramaların üzerinde ve birinci sırada gösterilmiştir. Bu bilgi Adwords içerisinde yoktur!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X