Google Rehber Servisi

Google Yerel İşletme Merkezi artık Google Rehber Oldu.

Google‘ın yeni servisi olan Google Rehber‘i sizin için mercek altına aldık ve detaylıca inceledik. Google rehber web siteniz olsun ya da olmasın şirketinizi Google’ye taşıyor. Ücretsiz sunulan bu servis nasıl çalışır ve etkileri nelerdir ?

Google rehber, Google harita (Google Maps) ile bağlantılı çalışan bir servis. Google Rehber sitesine girip yeni işletme ekle butonundan karşınıza çıkan sayfaya firmanızla alakalı bilgileri giriyorsunuz. Firmanızın veya web sitenizin sektörü ile ilgili 5 kategori seçebiliyorsunuz.

Firmanızın adı, adresi ve telefon numarasını kayıt ettikten sonra ofisinizin açılış ve kapanış saatleri, ürünleriniz hakkında bilgiler, ödeme yöntemleriniz ve işletmenize ait görselleri, videoları yayınlayabiliyorsunuz.

Google rehberin avantajı ise firmanızın web sitesi olsun ya da olmasın  google kayıt edilmiş oluyor ve aramalarda çıkmaya başlıyor. Web siteniz olsa bile mutlaka burada yer almanızı tavsiye ediyoruz. Lokasyon bazlı da Google’de yer almak için ve şirketinizin tanıtımını yapmak için Google rehberi kullanabilirsiniz.

Firmanızı veya Web Sitenizi Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Adres bilgilerinizi doğru girmelisiniz, aksi halde Google Maps üzerinde yanlış adreste gösterilirsiniz.
  • Telefon numaranız en kritik detaylar arasında, gsm veya sabit telefonunuzu doğru yazmalısınız. Rehber kaydı onayı telefonunuz aranarak sesli şifre bildirimiyle yapılıyor. ( Sms ve Kartpostal ) seçenekleriyle de onaylanabilirsiniz.
  • Ödeme seçeneklerinizi doğru yazmalısınız. Örnek: kredi kartı, paypal eft vb.

Bilgilerinizi doğru girmeniz, rehberde yayınlanma ve ilgili kategoride listelenmeniz için önemlidir. Google arama sonuçlarında ilgili işletmeleri maps servisi ile ilişkilendirip gösterime çıkartıyor. Rehber servisinin ileride daha gelişeceği kesin. İlgimizi çeken diğer bir özellik de kaydınız tamamlandıktan sonra, açılan sayfada firma bilgileriniz bulunuyor ve sağ üst tarafta rehberde reklam tarzında bilgilerinizi 30 günlük extra yayınlanma hakkı veriliyor, bu servis yeni bir reklam modelinin sinyallerini de veriyor. Rehber servisi henüz yeni olduğu için ilgi ve talep fazla, dolayısı ile eklenme süreniz bir kaç haftayı bulabiliyor.

Google Rehber Kaydı İçin TıklayınCan Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Rehber Servisi” için bir yorum

  • 23 Ocak 2011 tarihinde, saat 21:49
    Permalink

    gayet başarılı bir çalışma olmuş tahmin ediyorum ki bu çalışma birçok kişiye yardımcı olacaktır acıklayıcı ve öz elinize saglık can bey sizi artık sürekli takip ediyorum başarılı işler yapıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X