Google Penguen Algoritma Güncellemesi

Google’ın Nisan ayında duyurduğu Penguen Algoritması ile internet dünyasında bir karışıklık yarattı. Google bu algoritma ile  doğal olmayan linkler ‘e adeta savaş açtı diyebiliriz.

Panda algoritmasında; kopya içerikler ve sitelerinden çıkan alakasız linkler önemliydi.Penguen güncellemesi ile hedef doğal olmayan backlinklere sahip siteler oldu. Google artık alakasız sitelerden alınan backlinkleri kolayca tespit edip alakasız backlinklere sahip siteleri arama sonuçlarında gerilere düşürüyor ve organik sınıfından elemiş oluyor. Hatta doğal olmayan yollardan backlink sağlayan siteler bu durumu abartmış ise Google tarafından cezalandırılıyor.

 

Google Açısından Zararlı Bağlantılar

 • Sitenize gelen doğal olmayan link sayısı
 • Spam Yorumlar: Yorum bölümünde veya  içerisinde anahtar kelime kullanılarak backlink sağlamak.
 • Düşük kaliteli veya Google tarafından cezalandırılmış sitelere giden bağlantılar
 • Aynı IP üzerinden verilen bağlantılar
 • Düşük kaliteli dizin siteleri
 • Gizli bağlantılar
 • Doğal olmayan footer linkler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki maddeler penguen algoritması sonrası düşüş yaşamanız için en temel sebeplerdir. Penguen algoritmasının sitenizi olumsuz yönde etkilemesini istemiyorsanız sitenizde bulunan yukarıdaki yapılara benzeyen  linkleri temizlemelisiniz.Zamanla daha gelişmiş analizler yaparak yeni algoritma hakkında detaylar sunacağız.

 

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Penguen Algoritma Güncellemesi” için 4 yorum

 • 03 Mayıs 2012 tarihinde, saat 21:07
  Permalink

  Bu güncelleme spam yapan siteleri baya zorlayacak güzel oldu bence

 • 14 Mayıs 2012 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Faydalı bir açıklama olmuş Can hocam daha detaylı bir makale bekliyoruz sizden neler yapılması gerekiyor gibi..

 • 25 Haziran 2012 tarihinde, saat 21:10
  Permalink

  Tespitleriniz çok doğru ama otoriter siteler taş gibi duruyor hiç etkilenmediler adeta, yani google ın hedefi belliymiş aslında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X