Google Panda Farmer Update

Google‘dan büyük çaplı bir algoritmik değişiklik yolda. Arama sonuçlarının kalitesinde önemli oranda bir iyileşme gerçekleştirmek için 27.03.2011 tarihinde google.com üzerinde aktif ettiği Panda/Farmer Update çok yakında diğer tüm ülkelerdede uygulamaya başlanacak. Google’ın yaptığı açıklamada google.com üzerinde %11′in üzerinde sitenin etkileneceği belirtilmiş. Bu değişiklikle birlikte Google’ın içerik çiftliği (content farm) adı verilen ve ana hedefleri düşük kaliteli içerikle siteyi doldurarak veya farklı sitelerin içeriklerini çalarak ziyaretçi trafiğini arttırmak olan siteleri hedefliyor.Bu güncelleme kullanıcılar için pek değeri olmayan, diğer web sitelerindeki içerikleri kopyalayan ya da tümüyle gereksiz olan sitelerin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını düşürmeyi hedefliyor. Arama sonuçlarında daima kaliteli sonuçları listelemeyi hedefleyen google bu uygulamasıyla Türkiye’deki Seo sektörü ve optimizasyon çalışmaları yapan web siteleride etkileyecektir.

Sitelerinde kopya içerik bulundurmayan ve özgünlüğe önem veren web siteleri bu algoritmik güncellemeden etkilenmeyerek hatta sıralamalarda yükselmeler dahi yaşıyabilirler. Bu algoritmayla birlikte sosyal medya’nın etkilerinin farkında olan google +1 servisinide hizmete sokarak arama sonuçlarında kaliteyi hedeflemeyi düşünüyor.

Kişisel Tavsiyelerim

 • Yıllardır değişen algoritma ve güncellemelerde tek değişmeyen gerçek, faydalı bilgiler sunmak ve özgün olmaktır.Bunu benimseyerek sitenizi içerik yönünde sağlamlaştırınız.
 • Google site güvenirliğine fazlasıyla önem vermektedir, site güvenirliği yüksek pagerank değerleri olarak adlandırılmamalıdır, siteye bağlılık, sitenin aktif kullanımı, ziyaret sıklığı, güncellik gibi konular güvenilirlik konusunun temel ilkeleridir.
 • Backlink konusu, uzun süredir değerini yitirmeyen bir kavramdır ancak son zamanlarda çeşitlilik ve süreklilik nitelikleri önem kazanmıştır.Bu konuda kaliteye ve sürekliliğe önem verilmelidir.
 • Bu yönde yapılan kaliteli Seo çalışmalarında, web siteleri yeni algoritma ve güncellemelerde çok fazla değer kaybetmeden sıralamalarını koruyabilirler.

Google Panda/Farmer Update konusundaki güncellemeleri buradan yayınlamaya devam edeceğiz. Konu hakkında düşünce ve yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz.


Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Panda Farmer Update” için 3 yorum

 • 17 Nisan 2011 tarihinde, saat 11:21
  Permalink

  bu uygulama sıralamaları alt üst edeceğe benziyor

 • 26 Nisan 2011 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  Evet hatta yavaş yavaş google.com.tr üzerinde etkileri başladı bile.

 • 26 Mayıs 2011 tarihinde, saat 10:48
  Permalink

  Türkiye’de çoğu site farmer güncellemesinden sonra yerle bir oldu, özelliklede black hat seo teknikleriyle yüksek hit alan siteler sıralamalardan kayboldular adeta, güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X