Google Güncellenmeyen Siteleri İndexlemiyor

Google, yeni algoritma güncellemesiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Oldukça hassas kabul edilen algoritma konusunda dikkat çekici kelimeyi “güncelleme” oluşturuyor.

Google, algoritmasına yılda ortalama 500 değişiklik yaptığını belirten şirketin yazılım mühendisi Matt Cutts, birçok değişikliğin kullanıcılar tarafında fark edilemediğini ifade ediyor. Cutts’in ifadelerine göre; daha iyi bir başlık, anahtar kelimeyi karşılayan içerik ve güncelleme Google’da üst sıralarda görüntülenebilmek için gerekiyor.

Güncelleme,  son dakika olaylarını kapsamıyor. Bunun dışında düzenli gerçekleştirilen etkinlikler ile bir konuda yaşanan gelişmeler sürekli  güncelleme gerektiriyor. Algoritmaya daha önce yapılan “Panda” güncellemesinin, arama sonuçlarında yüzde 12’lik bir fark yarattığını hatırlatan Cutts, yapılan son güncellemeyle bu oranın yüzde 35’e ulaşacağını belirtiyor.

Belli bir sektöre hitap eden web sitesi ya da yayını bulunanlar, burada yaşanan gelişmeleri düzenli bir biçimde güncellemek durumunda kalacaklar. Örneğin, güzellik alanında bir sitesi bulunan şirket, içerikleri günlük bazda takip edecek, gelişmeleri siteye yansıtacak. Kurumsal sitelerin, görünürlüklerini artırmalarında yaratacakları blog sayfalarının da önemli olacağı belirtiliyor.Yani bu algoritmayla blogların önemi daha da fazla olacağını tahmin ediyorum.

 

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Güncellenmeyen Siteleri İndexlemiyor” için 7 yorum

 • 26 Kasım 2011 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  Evet gerçektende öyle içerik çok önemli artık güzel yazı teşekkürler.

 • 12 Aralık 2011 tarihinde, saat 16:29
  Permalink

  Merhabalar, bu yazı hakkında google blogda ortalama 2-3 ay once bir yazı yayınlanmıştı. Bunu çevirdiniz sanıyorum. buna ek olarak kaynakta gösterirseniz sevinirim. en azından yanlışları doğruları takip etme fırsatımız olsun. İlginize teşekkürler.

 • 12 Aralık 2011 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  @Ümit Yasin TAŞMAZ; Kingseo.com’daki hiç bir makale yada paylaşım çeviri değildir, tamamen tecrübe ve deneyimlere dayalı paylaşımlar yapılmaktadır.

  ilginize teşekkür ederiz.

 • 20 Aralık 2011 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yani buradanda anlaşılıcağı gibi artık backlink kadar site içi seo da bi hayli önem taşıyor.

  Bilgiler için teşekkürler.

 • 27 Haziran 2012 tarihinde, saat 07:12
  Permalink

  GERCEKTEN CAN DOGAN ABİME TESEKURLERİMİ SUNUYOR CIKARMIS OLDUKLARI KİNGSEO V1 TEMASI COK GÜZEL

 • 18 Eylül 2013 tarihinde, saat 15:26
  Permalink

  seonun önemliliğini inkar edemeyiz ama ne kadar doğru yapıldığı konusunda tartışabiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X