Google Analytics Premium ile Standartı Değiştiriyor

Google Analytics,  geliştirdiği gerçek zamanlı izleme (takip) özelliği ile standartı değiştiriyor. Google Analystic bir çok web sitesi tarafından kullanılmakta, verilerin bazı zamanlarda geç yüklenmesi veya çeşitli sebeplerden erişememesi durumlarının farkına vararak sunduğu ücretsiz servisi geliştirerek özellikle yüksek trafik alan siteler için harika bir hizmetle daha karşımıza çıktı.

Google,  dün Analytics blogundan konuyla ilgili bilgi verdi. Google Analytics’e eklenecek gerçek zamanlı izleme özelliğini ve yeni ürünü Google Analytcis Premium‘u açıkladı. Anlık sitede bulunan kullanıcıların ne yaptığını gösteren gerçek zaman sekmesi bir çok site sahibi için yararlı olacaktır. Google Analytics Premium ise ekstra işleme gücü, gelişmiş analiz araçları ve 24/7 canlı telefon desteği gibi avantajlar sunuyor.

Tanıtım Videosu: Google Analystics Premium

Daha çok enterprise – büyük kuruluşlar/şirketler için geliştirilen Google Analytics Premium servisinin ücreti Amerika, Kanada ve İngiltere için sabitlendiği bilgisi blogda paylaşılmış. Sabit  bedeli olmasına rağmen Google hiçbir yerde  bedelden bahsetmiyor ancak Center Networks’te yayınlanan habere göre servisin yıllık ortalama bedeli 150 bin $’dan fiyatlandırılmış.

Gerçek zamanlı kullanıcı takibi konusunda pek çok araç şu anda hali hazırda ücretsiz veya cüzzi ücretlerle sunuluyor, Google Analytics bu anlamda hem gerçek zamanlı kullanıcı takibi sağlaması hem de bu veriyi tüm analytic verisiyle birleştirmesiyle öne çıkıyor.Google servisi cüzzi ücretlerle sunması halinde gayet güzel ve kaliteli bir servisle hizmet verecek.

Anlık kullanıcı ilgisini ölçmek ve bunu genel ziyaret analizleriyle birleştirebilmek elbette büyük internet şirketleri için çok değerli olacaktır. Google’un bu açıdan baktığımızda Premium Analytics’e müşteri bulmak ile ilgili bir sorun yaşamayacaktır.

Google Analytics’in yeni aracı hesabınızda aktif olması için Google Analytics’in yeni aracına geçmiş olmanız gerekiyor. Daha sonra tek yapabileceğiniz ise beklemek.

google-real-time

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Analytics Premium ile Standartı Değiştiriyor” için 5 yorum

 • 03 Ekim 2011 tarihinde, saat 16:40
  Permalink

  Büyük şirketlerin kendi server alt yapıları olduğu için bu tarz verileri zaten sistemlerinde görüyorlar. O yüzden gereksiz bir özellik bence. 150.000 inanılmaz büyük bir rakam

 • 06 Ekim 2011 tarihinde, saat 20:34
  Permalink

  Bence 150 bin $ gibi bir ücret gerçekten hayal.Bu 150 $ felan dır.Yıllık 300 bin TL.Bu ücreti ödeyebilecek tek şirket var, oda Google 🙂

 • 08 Ekim 2011 tarihinde, saat 08:28
  Permalink

  Google Bloğunda 150.000 $ dan bahsediliyor, evet standart kullanıcılar için ulaşılması zor rakamlar, senelik 100 – 150 dolar gibi rakamlar olması halinde analystics kullanan bir çok site kullanabilir. Konuyla ilgili gelişmeleri bu konu altından aktarmaya devam edeceğiz.

 • 09 Ekim 2011 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Bu güzel makale çok teşekkür ederim.

 • 12 Ekim 2011 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  Google 150bin diye açıkladıysa bir bildiği vardır kesinlikle. Şu an bu ücret gayet izafi görülüyor ben de farkındayım ama analytics kullanan site sayısı göz önünde bulundurulduğunda 100 dolar bile olsa muazzam bir gelir elde edecektir google. Mesela ben Malatya ile ilgili sitemde lokasyon bazlı gelişmiş analizler alırsam ve bunu da anlık sunarsa benim için bu büyük bir avantajdır. Ancak bazı projelerde verilerin anlık olmaması o kadar da can sıkıcı bir durum değil. Bekleyip görelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X