Google Algoritma Güncellemesi – Arama Sonuçlarının %35′i Etkilenecek !

Geçen yıl Google Caffeine algoritması ile gerçek zamanlı aramayı sunan google arama sonuçlarının kalite oranını arttırmayı başarmıştı. Caffeine  algoritmasıyla birlikte sosyal medya’nın etki oranı dahada arttıran google, seo çalışmalarında da büyük etiler yaratmıştı, şubat ayında bir güncelleme daha yaparak  canlı arama sonuçları etkisini arttırmıştı.

Yaklaşık 8 ay önce hayata geçen güncelleme tüm aramaların %12′sini etkilemişti. Bu yeni algoritma güncellemesinin etki oranı ise daha kuvvetli olacak gibi gözüküyor. Google’ın yaptığı açıklamaya göre arama motoru üzerinde gerçekleşen tüm arama sonuçlarının %35′i  bu son değişimden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenecek. Google’ın yaptığı açıklamaya göre bu değişim daha taze sonuçların daha üst sıralarda yer alması açısından önem taşıyor.

Yeni Algoritmada 3 Ana Başlık

1-) İlk başlık popüler konular ve yeni gelişmelerle ilgili. Yakın zamanda gerçekleşmiş ve ilgi çeken konularla ilgili aramalarda karşınıza çıkacak sonuçların büyük kısmı yeni oluşturulmuş içeriklerden oluşacak. Böylece arama kalitesi arttırlmış anlık arama sonuç etkisi daha yoğun olarak kullanılacak.

2-) Tekrarlanan haber veya gündem tarzı içeriklerin yeni ( taze ) olan içeriğin daha iyi sıralamalarda olacağı anlamına geliyor. ÖRNEK: Cumhuriyet bayramı kutlamalarıyla ilgili haberlerden en yeni ve özgün olan içeriğin iyi sıralamalarda çıkması kaçınılmaz olacak.

3-) Son başlığımız, bu iki başlığa da girmeyen fakat sık güncellenen konularla ilgili aramalarda, sonuçların yeni olmasının önemi de artıyor. Bir ürün veya marka ilgili aramalarda karşınıza artık öncelikli olarak daha güncel sonuçlar çıkacak.

Google’ın “taze içeriğe” önem verdiği zaten biliniyor ama bu güncelleme içeriklerin ne kadar güncel ve özgün olduklarının algoritma içerisindeki ağırlığını arttırmış oluyor. Bu gelişme ile aramaların önemli  kısmında yeni içeriğin daha fazla arama motoru trafiğine yol açacağını da gösteriyor.

Diğer bir konu ise; otoriter büyük sitelerden yakınan blog veya niş alanda kurulan sitelerin artık daha fazla şansı olacağı kesin, seo çalışmalarında da büyük yankı uyandıracak bu güncelleme ile aslında semantik web’e adım adım yaklaşıldığı anlamınada geliyor.

 

Google’ın Resmi Blog açıklamasını okumak için Tıklayın.

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Google Algoritma Güncellemesi – Arama Sonuçlarının %35′i Etkilenecek !” için 2 yorum

 • 09 Kasım 2011 tarihinde, saat 03:09
  Permalink

  Algoritma 2010 yılında değişmişti, tekrar değişmesi durumunda bence özgün olmayan ve SEO çalışmayan site sahipleri büyük sıkıntı yaşayacaktır diye düşünüyorum.

  Bayramınız mübarek olsun, iyi çalışmalar.

 • 25 Kasım 2011 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  İsabetli bir karar, çalışmayana ekmek yok 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X