Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri

Google son olarak uygulamaya geçirdiği Caffeine sistemi ile birlikte site içi ve site dışı pek çok yapıyı da düzene soktu. Oldukça karmaşık bir algoritma olan Caffeine, özellikle backlink alımında birçok noktaya dikkat edilmesi gerekliliğini getirdi. Bunlardan en önemlisi çeşitlik ve süreklilik oldu. Site içi ve site dışı seo çalışmalarında yapılan her uygulma da bu konuya dikkat edilirse en etkili ve kalıcı seonun uygulanabilir olduğu kesindir. Caffeine sistemi ile en önemli 2 konu haline gelen süreklilik ve çeşitlilik, seo çalışmalarında aşağıda anlatılanlara uyularak gerçekleştirilmelidir.

 • Siteniz gelen ziyaretçi arttıkça backlink sayınızı arttırmalısınız
 • Sitenizin backlink sayısı, gelen ziyaretçiden daha hızlı artıyorsa, ziyaretçiyi arttırmaya yönelik reklam veya kampanyalar düzenlemelisiniz
 • Backlink sayınızı düzenli olarak kontrol ederek hiçbir zaman ulaştı sayıdan daha az olmaması gerekmektedir. Bu sebeple sitenizin backlink sayısını her ay belirli seviyede arttırmak veya sabit tutmak gerekmektedir.
 • Backlinkte çeşitlilik sağlanmalıdır. Sadece blogların yorum alanlarından alınmaması gerektiği gibi, sadece forumlardan da alınmamalıdır. Sitede anlatılan her yöntem az veya çok mutlaka kullanılmalıdır.
 • Aldığınız backlinke ait anchor text de çeşitlilik göstermelidir. Birinci seviyede önemli anahtar kelimeniz bulunmalıdır, daha sonrasında ikincil anahtar kelimeler veya birincil anahtar kelimenin varyasyonları kullanılmalıdır. Farklı anchor textler üzerinden alınan backlink sayıları arasında uçurum olmamalıdır.
 • Ana domaindeki backlink sayısı arttıkça, alt sayfalardaki backlink sayısı da orantılı olarak arttırılmalıdır. Aksi taktirde sadece ana domainin backlink sayısının artması yapay bir gelişme olarak görülür ve etkisi de kısa süreli olur.
 • Rakip siteleri sadece backlink yönünden örnek alın. Rakip sitelerin, kaliteli backlinkleri dolayısıyla site içi seo kalitesine önem verilmemiş olabilir.
 • Rakip sitelerin, link aldığı sitelerden, link verdiği sitelerden, aynı sunucuda yer alan diğer sitelerden link almak maksimum faydayı sağlar.
 • Tıklanma oranı az olan backlinklerin etkisi de az olur. Bir linkin tıklanma sayısı ne kadar fazla ise, link sayısı ile hit sayısı dengelendiği gibi Google gözünde kaliteli bir paylaşım olduğu da düşünülür. 100 lerce linkin eklendiği yorumlardaki backlinkiniz hit kazandırmayacağı için, seo amaçlı bir ekleme olduğu anlaşılır, faydalı bir site olduğu için yapılan bir paylaşım olduğu kanısına varılmaz.


Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri” için 5 yorum

 • 05 Haziran 2011 tarihinde, saat 18:31
  Permalink

  Süper bir yazı olmuş

 • 22 Eylül 2011 tarihinde, saat 23:24
  Permalink

  Güzel bir anlatım olmuş..bu zamanda kaliteli backlink almak çok zor

 • 20 Ocak 2012 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  Google Backlink Sayısı artdırmak için neler yapmamızlazım şimdi ben bir konuyu Cok merak ediyorum seo dedimiz olay sayfanın google göre ayarladımızda içeriklerini özgür makale yazdımızda yukselmesi gerekmezmı! seo ileki yapdırmak mı laızm

 • 12 Kasım 2014 tarihinde, saat 15:33
  Permalink

  Güzel ve faydalı bir bilgi paylaşım için teşekkürler.

 • 28 Şubat 2015 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Emeğinize sağlık yararlı bir paylaşım olmuş teşekküler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X