Backlink ve SEO

Seo çalışmalarının en önemli detaylarından biri olan Backlink edinme ve işe yararlık konularından bahsedeceğiz. Backlink bir web sitesinin başka bir siteden aldığı tavsiye, önerme şeklinde adlandırabileceğimiz bir kavramdır. Backlink kendi içinde bir çok dala ayrılmaktadır.

Pagerank’lı Siteden Backlink Almak

Pagerank’lı sitelerden link almak pagerank değerinize etki etmektedir.Ancak içeriğinizle alakalı pageranklı bir siteden link almak size daha fazla fayda sağlayacaktır. Yine link aldığınız sitenin link çıkışları ve kalitesi size verilen linkin etkisini belirlemektedir.

Nofollow Backlink Almak

Nofollow linkler genelde güvenilmeyen, kefil olunmayan sitelere verilen linklere denir. Ancak içeriğinizle alakalı kaliteli sitelerden alınan nofollow linkler fayda sağlayabilmektedir.

Dofollow Backlink Almak

Dofollow linkler güvenilen veya tavsiye edilen sitelere verilen link şeklidir.Yine içeriğinizle alaklı kaliteli Dofollow linkler size çok fazla fayda sağlayacaktır.

SEO Açısından Önemi

Kısaca aldığınız backlinklerin kalitesi yüksek olduğu sürece etkiside o kadar yüksek olacaktır.Örnek vermek gerekirse, 100 tane kalitesiz link yerine 10 tane kaliteli ve içeriğinizle alaklı backlink size çok fayda sağlayacaktır. Yine sitenizden başka sitelere link vermek durumundaysanız kaliteli ve güvendiğiniz sitelere link veriniz ve nofollow ve dofollow etkilerini kullanabilirsiniz.

 

 

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Backlink ve SEO” için 2 yorum

  • 24 Mayıs 2011 tarihinde, saat 09:01
    Permalink

    teşekkürler yorumlar için

  • 11 Kasım 2011 tarihinde, saat 15:38
    Permalink

    Elinize emeğinize sağlık. yaralı bilgi olmuş. sizden ricam ücretsiz link alan sitelerin tanıtımı yapan yazı hazırlarsanız. Yararlı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X