Adwords ve OnPage SEO

Google Adwords Türkiye pazarında şirketler, kurumlar, bireysel siteler ve reklam kampanyaları açısından önemli bir pazar payına sahip ön ödemeli reklam servisidir. Adwords‘te doğru ve planlı bir reklam kampanyası kurgulamak önemlidir, iyi kurgulanan ve iyi optimize edilmiş reklamların geri dönüşüm oranları oldukça etkili olabilmektedir. Adwords reklamlarında olay tamamen bütçeye dayalı bir sistemdir doğrudur ancak onpage yani site içi seo yapısı düzgün olan bir web sitesiyle site içi seo yapısı iyi olmayan bir web sitenin arasında ciddi maliyet farklı oluşmaktadır.Google artık adwords reklamlarındada sitenizin on page ( site içi seo ) yapısına önem vermekte ve reklam verdiğiniz kelimeleri sitenizle eşleştirmektedir.

 

Adwords ve OnPage SEO İlişkisi

Adwords maliyetlerinizi düşürmek için en etkili yöntemler:

 • Sitenizde hedef kelimelerle ilgili içerik ve bilgiler sunun.
 • İçerik başlıklarınızı <h1> Başlık <h1> tagleriyle belirtin.
 • İçeriğinizde konu ile ilgili resim veya videolar sunun.
 • Reklam çıkan url veya sayfanızın meta tag optimizasyonunu yapın.
 • Reklam metninizde  ve başlığında mutlaka hedef kelimenizi geçirin.
 • Reklam metni altında bulunan url kısmında yine hedef kelimenizi belirtin.

 

adwords
örnek adwords reklam metni

 

Yukarıdaki maddeler onpage seo’nun genel yapı taşlarıdır, bu düzenlemeleri yaparak içeriklerinizi kuvvetlendirerek maliyet oranlarınızı azaltıp,  adwords kalite puanınızı yükseltebilirsiniz.

Ayrıca Google Adwords ücretsiz deneme kuponlarıda edinebilmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

http://www.google.com.tr/intl/tr/adwords/signuptips/kelimeler.html

 

Can Doğan

Can Doğan / SEO Uzmanı & İnternet Girişimcisi Öz Geçmiş: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını: Graduate Programs in Canada'da yazılım mimarisi üzerine yaptı. Bilge Adam'da yazılım mühendisliği ve web tasarım üzerine profesyonel eğitim aldı. Microsoft mcpd, mcts ve adobe creative director sertifikalarına sahip. Piyasada bir çok büyük şirkette yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda arama motoru optimizasyonu(seo), web tasarım, yazılım, reklam ve danışmanlık konularında hizmet ve çözümler sunuyor.2004 yılında Kingseo.com'u kurarak, seo sektörüne yön vermeyi amaç edinen bir zihniyetle, seo dersleri ve ücretsiz seo araçları sunmaktadır.

Adwords ve OnPage SEO” için 3 yorum

 • 17 Ekim 2011 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  Adwords reklam bütçeleri bu sene rekabetten dolayı sanırım uçuyor, reklam optimizasyonu hakkındaki değerli bilgileriniz için teşekkur ederim.

 • 17 Ekim 2011 tarihinde, saat 05:47
  Permalink

  Adwords Reklam Politikaları Değiştiği İçin Artık Reklam Veremiyorum..

  Ancak Site İçi Optimizasyon İçin Verdiğiniz Bilgilere Sonsuz Teşekkürler (:

 • 18 Ekim 2011 tarihinde, saat 15:06
  Permalink

  Reklam bütçesi uçuyor demek.Türkiyede toplasan adam akıllı 100 tane reklam veren var.Sen neden bahsettiğini bilmiyorsun sanırım.Gelişmiş ülkelerde durum farklı, oda bizi pek ilgilendirmiyor.Hala ülke olarak çok uzaklardayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X